Toner Dolum

Toner DolumToner Dolum Hakkında:

Yazıcı, fotokopi ve fax cihazlarını ilk almış olduğunuzda içerisinde bulunan toner belli bir baskı kapasitesine sahiptir. Belirli aralıklarla kullanımınıza bağlı olarak toner kartuşunun doldurulması gerekir. Text Toner, bu hususta size ücretsiz olarak hizmet sağlamaktadır.  Ücretsiz kurye ve araç servis hizmetleriyle boş kartuşunuzu adresinizden teslim alarak işlem gören ürünler yine ücretsiz olarak adresinize teslim edilir. Text Toner, barkod sistemi ile teslimattan toner dolum, paketleme ve sevk işlemine kadar tüm süreci takip eder. 

Atölyemizde barkodlanarak kimlik işlemleri yapılan tonerlerimiz, Dünyanın en iyi toner tozu ve yedek parçaları ile özel işlemlerden geçirilerek hazır hale getirilir. Son bölümde 3 ayrı teknik testten geçirilen ürünler paketlenerek adrese teslim edilir. Tonerin performanslı çalışabilmesi için yıpranan yedek parçalar müşteriden teyit alınarak yeni yedek parça ile değişimi sağlanır. Değişen parçanın içeriği faturada belirtilir ve fatura ile birlikte müşteriye geri gönderilir. Böylece bu süreç şeffaf hale getirilir.

Toner tozu doldurularak yapılan toner dolum işlemi ekonomik anlamda bütçe dostudur. Orjinal kartuş fiyatını yüksek bulan müşteriler toner dolum işlemini tercih etmektedir. Müşteriler piyasada bulunan doldurulabilen tonerleri satın alarak bu işlemleri kendileri yapmakta veya toner dolum işlemi yapan firmalardan destek almaktadır.

Toner Dolumu Nasıl Yapılmalıdır?

Lazer yazıcılar iki farklı toner sistemiyle çalışır. Bunlardan ilki yazıcı kartuşu ile drum adı verilen görüntü tamburu olarak bilinen parçaların birbirinden bağımsız olarak kullanıldığı yazıcılardır. Bu model lazer yazıcılarda toner kartuşu yalnızca içinde bulunan ve mürekkep kartuşu kullanan yazıcılarda yazdırmayı sağlayan mürekkep yerine kullanılan siyah veya renkli tozu taşımaya yarar. Baskı işlemini drum ünitesi yaptığından yazıcı kartuşunun tek görevi kaset içinde yer alan tozun gerektiği kadar drum ünitesine aktarılmasından ibarettir. Bu tip yazıcılar dolum yapılması en riskli grup içinde yer alır. Çünkü hatalı toner tozu kullanılması durumunda drum ünitesine zarar verebilir. Böyle bir durumda doldurma yapılması yerine muadil ürün tercih edilmesi daha güvenilir olacaktır.

Diğer lazer yazıcı kartuşlarında ise tümleşik yapıya sahip kartuş kullanılmaktadır. Drum ünitesi kaset kartuş ile birleşik yapıdadır. Bu tip yazıcı tonerinde dolum yapılması mümkündür.

Toner dolumunda yapılan işlem tozu biten tonere kapasitesi dahilinde tekrar toz doldurma işlemidir. Toner tozu doldurma işlemine ek olarak farklı marka ve cihazlara göre farklılık gösteren bir de chip değiştirme işlemi vardır. Orjinal kartuş içinde bulunan toz bittiğinde, kartuş içinde bulunan parçalar görevlerinin sonuna gelmiş olup, toz ilavesiyle tekrar aynı kalitede çalışma ihtimali bulunmamaktadır. Çalışmaya zorlandıklarında fotokopi kağıdı üzerinde kusma, leke, siliklik ve çizgiler oluşmaya başlayacak ve bu problemler artarak devam edecektir. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için yenileme yapılması gerekir. Yenileme işleminde; toner üzerinde bulunan tüm parçalar sökülür, ana gövde ve dişli sistemleri detaylı olarak temizlenerek içindeki yabancı maddelerden tamamen ayrıştırılır.  

Yenilenen kartuşun üzerinde bulunan chip değiştirilmesi ardından kartuşun haznesi değişen parçalarla uyumlu çalışabilecek nitelikte ve yalnızca ilgili model için üretilmiş toz kullanılarak dolum yapılır. Yenileme yapılması yüksek maliyet içeren pahalı bir uygulama gibi gözükse dahi aslında en ucuz dolum yapılmasından bile ucuz fiyatlara baskı alınmasını sağlamaktadır. 

Üretici firmalar ikiye ayrılmaktadır. Bazı firmalar kullanıcı dostu hesaplı baskı alınabilecek ürünler üretirken bazıları orjinal ürün kullanılması veya yüksek maliyetlerle çıktı alınmasına neden olacak türde üretim yapmaktadır. Kullanıcı dostu üreten firmalara örnek olarak canon ve hp verebiliriz.

Toner dolum işlemi ülke ekonomisine de katkı sağlar. Çünkü toner dolumu ülkemizde yapılan bir işlemdir. Bütün para ülkemizde kalır fakat sıfır tonerlerin hepsi yurtdışında ithal edilmektedir. Dolayısıyla ülkemiz ekonomisine katkısı fazla olmaz.  0212 324 1 325 pbx | 0212 324 1 325 pbx | 212 324 1 325 pbx