YAZICI NEDİR VE TÜRLERİ NELERDİR?

Yazan admins 23/10/2017 0 Yorumlar

Ofisin kahramanı yazıcılar; genel olarak farklı marka ve tipte olsalar da kullanıcının istediği işlemlerin, kağıt üzerinde siyah veya renkli  olarak çıktı almasına olanak sağlar.

 

Yazıcıların kalitesi inch’lik alana düşen nokta sayısı ile ilgilidir. Teknik olarak da buna dpı denir, dpı sayısı yüksek olan yazıcı kaliteli yazıcı vasfındadır. Yazıcı, scanner, fotokopi ve faks özelliğini birlikte içerir ve  bu,  all-in-one diye adlandırılır. Öte yandan,  yazıcıları sahip oldukları özellikler nedeniyle, 4 çeşit guruba ayrılır.

  • PAPATYA ÇARKLI YAZICILAR:

Söz konusu bu tür yazıcılar mükemmel baskı kalitesi sunar ve karbon kopya çoğaltabilme özelliğine sahiptir. Papatyaya benzeyen bir yazıcı kafası mevcut olduğundan, karakterler bu yazıcı kafa üzerinde yer alır. Aynı zamanda daktiloya çok benzer. Baskı çark, üzerinde 92 ve ya daha fazla karakter olabiliyor.

  • NOKTA VURUŞLU YAZICILAR:

Bu yazıcı türü genelde, seri biçimde yazı çoğaltmak ve ekonomik çıktı sağlamak amacıyla kullanılan yazıcı tipidir. Bu tip yazıcı aynı zamanda daktilo kalitesinde çıktı sağlar.

  • MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ YAZICILAR:

Yazıcı türleri arasın da en çok kullanılan yazıcı modelidir. Öyle ki, bu tür yazıcılar hem kaliteli  hem  de ekonomik olmaları nedeniyle tercih ediliyor. Bu tip yazıcılar fotograf  kalitesinde renkli baskı yapabiliyor, ancak  kartuşları pahalı olduğundan keyfi kullanım açısından pek uygun bir model değil.

  • LAZER YAZICILAR:

Yazıcılar içinde  kalite arıyorsanız; en hızlı ve kaliteli baskıyı lazer yazıcılar ile elde edebilirsiniz. Çünkü bu tip, mürekkep yerine lazer kullanır ve  kağıda baskı uygularken, vuruşsuz bir yöntem kullanır. Bu yazıcı türünün baskı yöntemi, fotokopi yöntemine benzer ve  baskıyı satır satır yazmak yerine, sayfa sayfa yazma metodu uygular.

Loading...