Toner Hakkında Merak Edilenler

Yazan admins 17/10/2017 0 Yorumlar

Toner ne zaman bulundu?

Ofislerin baş tacı yazıcıların kalbi olan toner ilk olarak, 1932 yılında Yunan mitolojinde siyah gölge anlamına gelen xerografi tarifi ile anlam bulmuştur. Bu önemli icat, ülkemizde fotokopi çekimi olarak adlandırılırken, yurt dışında  ise, xeroxla (zeroksla)  olarak adlandırılıyor.

 

Toner dolumu yaptırılabilir mi?

Bütçeniz uygunsa ortalama tüketiminize bağlı olarak, dolum yaptırmanızı değil muadil ya da orijinal toner almanız daha yararlı olacaktır. Öte yandan, baskı sayısınız çok fazla ise ve toner dolumu veya kartuş dolumu da kolaylıkla yapmak mümkün. Kartuş konusunda kaliteli ürün satan ve sattığı ürünün arkasında olan işletmelerle rahatlıkla alışveriş yapılabilir. Örneğin şu model yazıcılara, muadil toner dolumu yapılabiliyor: Brother tn1040, hp ce283a, samsung mlt111, Xerox 3225, canon 737  ve  731’e.

 

Toner kaç sayfa yazdırır?

Bireysel kullanıcıların ve küçük işletmelerin kullandıkları yazıcılara da genelde, bin sayfa ile 2 bin 400 sayfa yazdıracak toner konulmakta idi. Öte yandan, birde sayfada tek cümle olmasıyla, sayfanın tamamının resimli olması arasında da önemli fark var, toner kullanım oranı açısından.

 

Renkli baskılar neden bozuk oluyor?

Özellikle toner dolumu yaptırılan yazıcılarda, bu tür yakınmalar olabiliyor. Giderleri, toner dolumlarından kısıyorsanız yıpranmış parçalar, zamanla statik özelliğini yitiriyor. Durum böyle olunca da aşınmış teflon-drum renk dengesi ve toz karışımını iyi yapamayınca karışık renkli baskılarla karşılaşmanız mümkün.

 

Yazıcı neden sürekli kağıt çeker?

Samsung Xerox, bu yönde sıklıkla bu sorunun yaşanmasına neden olan modeldir. Bu modeli kullananların karşılaştığı kağıt çekme sorunu, kaliteli toner dolumu yapılmamasından kaynaklanıyor ve iyi bir bakımla geçebilecek bir sorun.

 

Yazıcı, kağıdı neden yelpaze yapar?

Bu sıkıntı genelde toner dolumunun neden olduğu sorunların başında gelir.Şöyle ki, yazıcı tırnaklarında biriken toner reçinesinin, ısıyla  biçim değiştirip kağıda yapışarak, kağıdın çıkışını engellemesinden kaynaklanır.

 

Toner, orijinal veya  muadil olmalı!

Kullanıcılara en çok tavsiye edilen kullanım biçimi; yazıcı tonerlerinin orijinal veya muadil olması. Böylece yazıcıyı kullananlar;  toner erken bitti yakınması yaşamaz ve  ortalama kaç sayfa yazdırabileceğini bilir.

Loading...