Toner Dolumu?

Yazan ferhat 25/11/2016 0 Yorumlar Toner Dolumu,

Toner Dolumu?


Toner dolumunda  en fazla dikkat edilmesi gereken noktaları sizler ile paylaşacağız. 

Toner dolumu  dikkatli ve özenle yapılması gereken bir iştir. Yaptığımız hatalar dolayısıyla istemediğimiz sorunlarla karşılaşabiliriz.

 

Toner nedir?


Öncelikler tonerin ne olduğunu kısaca öğrenelim.

Yazıcının içinde bulunan bir mekanik parçadır. Bu parça yazıcının baskı yapabilmesini ve baskılara renk vermekten sorumludur. Toner bittiğinde dolum yapılabilen ve baskı sayısı, renk kalitesi toner tarafından sağlanmaktadır.

Çip


Pek çok  tonerde chip mevcuttur. Bu çipler belli bir baskı sayısından  sonra yazıcının toner dolumu yapılmaması için firmaların almış olduğu bir önlemdir. Yani yazıcı firmalarının  bir dolum yapılmasının önüne geçmek ve kar yüzdelerini arttırmak için aldığı bir önlemdir.

 

 

Toner dolumu


Bitmiş olan toneri tekrar kullanabilmek ve orjinal tonerlerinin yüksek fiyatlarını ödememek için dolum işlemi yapılmaktadır. Orjinal toner almak  pek uygun fiyatlı olmadığı ve toner dolumuna göre fiyatları kimi modellerde 10 katı, kimi modellerde 15 katı fiyatları daha yüksektir.

Kısacası toner dolumu baskı maliyetini düşük tutmak için yapılmaktadır.

Toner dolumunu hakkında daha fazla bilgi edinmek için buradaki linke tıklayınız.

Şimdi dolum sırasında dikkat edilmesi gereken yerleri sizlere anlatalım. 

 

Toner Dolumunda Temizlik


Toner dolumunda  dikkat edilmesi gereken bir husus temizliktir. Üzerinde çalışma yaptığınız toner  ve içerisindeki hazneler kesinlikle çok iyi ve çok dikkatli temizlenmelidir.

 

Çünkü Dolumu kalitesi açısından toner iyi temizlenirse içerisinde toz taneleri kalmaz ve çıktı alınması daha kaliteli ve daha temiz çıktı verir. Aksi halde kopya  kağıdın üzerinde lekeler veya kağıdınızın renk oranları düzgün olmayabilir.

Bu durum kötü kopya kağıdı almanıza sebep olacaktır.

 

 

Toner toz miktarı


Toner dolumu sırasında tonere koyacağınız toz miktarı önemlidir. Zira her marka tonere ait toz miktarı farklı farklıdır. Bilinmeden yapılmamalıdır.Örnek vermek gerekirse samsung ml-1610 model tonere 90 gr, hp q2612a model tonere 120 gr toner tozu konulmaktadır.

 

Bu miktarlardan az konulması baskı sayısının düşmesine  çok konulmasında kopya kağıdın üzerine toner tozu akmasına neden olabilir.

 

Text toner bu konuda oldukça hassas davranmaktadır. Çünkü her bir toner için kullanılan toz miktarlarını bilmekte ve tonerine göre baskı baskı sayısı garantisi vermektedir.

 

 
Loading...