Toner Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazan admin 14/09/2017 0 Yorumlar

Fotokopi, fax makineleri ve yazıcılarda kağıda aktarılan yazı ve görüntünün basılmasını sağlayan tozun depolandığı birim, toner olarak adlandırılır. Başka bir deyişle toner, kurutulmuş toz halindeki mürekkebin muhafaza edildiği parçalardır. İlk kullanıldığı yıllarda makineye direk dökülerek kullanılan toner, cihazlardaki gelişmelerle birlikte kartuş adı verilen kutularda hazırlanarak, her makine için farklı ebat ve özelliklerde imal edilmektedir.

 

Tonerin ilk kullanılmaya başlandığı zamanlarda karbon kullanılmaktaydı. İlerleyen zamanlarda polimer maddesi eklenmeye başlandı. Toner tozları yazıcı içerisinde tamburun elektrostatik yük ile yüklenmesi ve ardından kağıt üzerinde 180-200 derece arasında ısıtılarak yapıştırılması işlemidir. Toner tozları yaklaşık olarak 30 farklı kimyasal karışımdan oluşur. Tonerler, bilgisayar sarf malzemesi pazarının en çok tüketilen ürünlerindendir. Toner tozlarının birçok farklı çeşidi vardır. Toner tozlarının şekil itibariyle boyutları 8 ile 10 micrometre arasında değişmektedir.

 

Piyasada tonerlerin sarı, siyah, macenta ve mavi olmak üzere 4 rengini bulmak mümkündür. Tonerlerin kimyasal yapısı nedeniyle direk solunmaktan kaçınılması gerekir. Toner tozuna uzun süre maruz kalındığından solunum yolları hastalıklarına neden olur. 6 saate yakın bir süre havada asılı kalan partiküllerin cilde ya da göze teması halinde bol su ile hızla yıkanması tavsiye edilmektedir. Gözler sürekli açık tutularak 10 – 15 dk. süresince yıkanması gerekir. Aynı şekilde kıyafetlere temas eden tonerin soğuk su haricinde bir ısıda su ile yıkanırsa tonerler eriyerek kıyafete yapışır ve çıkması imkansız hale gelir.

 

Lazer yazıcılarda kullanılan tonerler, bittikleri zaman tekrar dolum yapılabilmektedir. Hatta içerisinde likit mürekkep bulunduran kartuşlardan daha kolay dolum yapılabilmeleri mümkündür. Piyasada tonerlerin orjinal, muadil ve yan sanayi ürünlerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak yan sanayi ürünler orjinal ürünlerin yerini hiçbir zaman tutmaz. Yazıcı ömrünün uzun olması açısından orjinal ürün kullanmaya özen göstermek gerekir.

Loading...