Orjinal, Muadil ve Dolum Toner Arasındaki Fark Nedir?

Yazan admin 13/09/2017 0 Yorumlar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yazıcılar artık hemen hemen her evde bulunmakta. Yazıcılardaki çeşitliliğin artması maliyeti düşürmektedir. Ancak yazıcıların kağıda baskı yapmasını sağlayan tonerlerin fiyatı günümüzde yazıcı fiyatlarını geçiyor. Tüketiciler bu durumda yan sanayi veya dolum tonerlere yöneliyor. 

 

Tonerlerin renkli ve renksiz çeşitleri bulunmaktadır. Yüksek performans sağlaması için yazıcı üreticileri ürettikleri toner kartuşuna "Orjinal Toner" ismini vermektedir. Orjinal Toner kartuşları, yazıcıların tüm becerilerini gösterebilecek nitelikte tasarlandıkları için performansları tartışılamaz. Ancak gösterdikleri performans nedeniyle fiyatları da oldukça yüksektir. Tüketiciler orjinal toner yerine alternatif çözümler aramaktadır. Tüketicilerin başvurduğu alternatif çözümler arasında dolum veya muadil toner bulunmaktadır.

 

Muadil tonerde kullanılan muadil kelimesinin terim anlamını eşdeğer, eşit gibi kelimelerle ifade edebiliriz. Orjinal tonerlerin eşdeğeri olarak karşımıza çıkar. Baskı maliyetlerinin düşük olması sebebiyle piyasada satılan orjinal ürünlere göre daha fazla tercih edilmektedir. Muadil tonerlerin baskı maliyeti orjinal ürünlere göre 4/1 oranında dah düşüktür. Sadece %5 baskı kaybı yaşanan muadil toner tüketicilerin maksimum tasarruf etmesini sağlar. 

 

Toner çeşitleri arasında maliyeti düşük diğer bir toner ise dolum toner'dir. Biten tonerin içine karbon tozu konularak elde edilen dolum tonerde en çok karşılaşılan sorun ürünün kapalı olmasıdır. Toner dolumu sırasında ürün kapalı olduğu için gerçekten tam olarak doldurulup doldurulmadığı görülmüyor.  

 

Muadil toner ile dolum toner arasındaki bir diğer fark ise baskı sayılarıdır. Dolum toner ile 1600 sayfa baskı kapasiteli bir yazıcı ile en fazla 750 sayfalık bir baskı gerçekleştirilirken muadil toner ile bu sayı daha da yukarı çıkmaktadır. Muadil tonerler ayrıca sıfır ürünlerdir.  

 

Dolum tonerlerin muadil tonerlere göre baskı mekanizmasına zarar verme olasılığı daha yüksektir. Böyle bir durumun yaşanması yeni bir yazıcı almanıza ve daha fazla bir bütçe harcamanıza sebep olur. Muadil toner kullanıcıları ise böyle bir sorunla karşılaşmaz.

Loading...