Mürekkep Püskürtmeli ve Lazer Yazıcı Arasındaki Farklar?

Yazan admin 16/05/2018 0 Yorumlar
İlerleyen teknolojik gelişmeler ve dünya şartları sayesinde birçok teknolojik alet ön plana çıkmaya başlamıştır. Bunlar arasında ise yazıcılar başta bulunmaktadır. Günümüzde yazıcılar yaygın olarak kullanılmaktadır. İşyerlerinde kullanılmasının yanı sıra artık evlerde de sıklıkla tercih edilmektedir. Piyasada satılan yazıcıları; Mürekkep püskürtmeli (Inkjet), lazer yazıcı ve nokta vuruşlu yazıcılar olarak üçe ayırabiliriz. Bu modeller arasında en eskisi nokta vuruşlu yazıcılardır. Kalite ve renk yönünden diğer yazıcılara göre daha zayıf olan nokta vuruşlu yazıcıların yeni modelleri genellikle baskıya çok ihtiyaç duyulan kurumlarda kullanılmaktadır.
 

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar 

 
Özetlemek gerekirse, mürekkep püskürtmeli yazıcılar bu yazıcıların geçtiği sürecin ve uygulamaların uygun bir tanımıdır. Bir mürekkep püskürtmeli yazıcı, bir dizi küçük noktadaki bir parça kâğıda (veya etiketin) püskürttüğü mürekkebi kullanır.
 
Mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcı ise kaliteli baskılar elde edilmek istendiğinde kullanılır. Mürekkep püskürtmeli (Inkjet) yazıcıların fiyatı lazer yazıcılara göre daha düşüktür. Ancak kartuş fiyatları oldukça yüksektir. Yedek parça ve sarf malzemeler yönünden zengin içeriğe sahip olan mürekkep püskürtmeli yazıcıların maliyeti düşük olsa da orjinal kartuş fiyatları oldukça pahalıdır. Bazı markalarda kartuş doldurma fiyatları ortalama 8 TL ancak bunların orijinal kartuş olduğu söylenemez. Bu tür kartuşların satış hacmi oldukça yüksektir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar çok farklı kâğıt çeşitlerine baskı yapar.
 
Mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar arasındaki en büyük fark sayfa basma kapasitesi hızı ve kartuşun dayanıklılığıdır.
 

Lazer Yazıcılar

 
Mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar arasındaki en belirgin fark, mürekkep püskürtmelerinin mürekkep kullandığı sırada, lazer yazıcıların bir görüntü üretmek için toner kullanmasıdır. Kartuş dolumlarında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Lazer yazıcıların kartuş dolumlarını güvenilir ve kaliteli yerden yapmalısınız. Aksi takdirde sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda böyle bir sorunla karşılaşmasanız dahi temizliği esnasında sorun yaşayabilirsiniz. Lazer yazıcılar, yağlı cins kâğıtlara baskı yapabilir, mürekkep püskürtmeli yazıcılar ise yapamaz. Lazer yazıcılarda kâğıt haznesi mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre fazladır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar kaliteli baskı yapsa da baskı süreleri lazerli yazıcılara göre oldukça uzundur ve yer olarak daha az yer işgal eder.
 
Lazer yazıcılar hem siyah hem de renkli baskı yapan modellere ve çok fazla baskı sayısına sahiptir. Lazer yazıcılarla 300 baskı yapmak mümkünken mürekkep püskürtmeli yazıcılarda bu sayı yüzlü hanelerde kalmaktadır. Lazer yazıcılarda grafikler, excel gibi dosyalar net ve pürüzsüz çıkarken mürekkep püskürtmeli yazıcıların çıktılarında mürekkep izleri görülmektedir. Lazer yazıcıların toner dolumu mürekkep püskürtmeli yazıcıların dolumundan daha pahalıdır. Ancak lazerin baskı yeteneği bu fiyat farkını kapatmaktadır. 
 
Hızlı Karşılaştırma: Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar vs. Lazer Yazıcılar 
  • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, yazdırdıkları görüntüleri bir dizi küçük nokta olarak görür ve lazerler bu görüntüleri matematiksel değerler aracılığıyla geometrik bir şekil olarak görür. 
  • Kullanılan kâğıda bağlı olarak, mürekkep püskürtmeli görüntülerin kâğıda emilim nedeniyle bulanık görünme olasılığı vardır. Lazer görüntüleri bu riske sahip değildir, çünkü toner kâğıdın liflerine ısıyla kaynaşmıştır. 
  • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar satın almak için daha ekonomiktir, ancak mürekkep maliyetli olabilir. Lazer yazıcılar genellikle daha büyük bir yatırım yapmak gerekir, ancak toner kartuşlarının daha az değiştirilmesi gerekir ve baskı hızı açısından lazer yazıcılar daha iyidir. 
Loading...