MÜREKKEP NEDİR

Yazan sahap 03/02/2017 0 Yorumlar Toner Dolumu,Muadil Toner,

                                           MÜREKKEP NEDİR

    

Mürekkep çeşitli renklendirici ya da boyalar kullanılarak üretilmiş akışkan bir maddedir. Fırça ya da kalem yardımıyla bir yüzeyi boyamak ya da yazı yazmak için kullanılır. Genellikle demir, sülfat ve az miktarda asit karışımından oluşan açık mavi veya siyah bir çözelti olan mürekkep, bu haliyle soluk göründüğünden içine toz halinde anilin esaslı boya katılmaktadır.

Kartuş dolumu mürekkep ile yapılır.


    Mürekkep 4.500 yıl öncesinde Çin'de icat edildiği sanılan siyah renkli yazı mürekkepleridir. İlk mürekkep fabrikasını 1818 yılında Fransız matbaacısı Pierre Lorilleux kurdu.
    Mürekkebin icadının en önemli sonuçlarından biri de insanoğlunun kâğıtla tanışması olmuştur. Eski Romalılar, Yunanlılar, Mısırlılar ve İsrailliler yazı yazmak için papirüs bitkisinden ya da hayvan derilerinden yararlanmıştır. Bilinen en eski papirüs kâğıdı ise MÖ 2000 yılına aittir. Oysa toner dolumu mürekkep tüketimini bitirmiştir. Çünkü toner dolumundan sonra artık mürekkebe ihtiyaç kalmamıştır.

Mürekkebin içinde 4 ham madde bulunur bunlar;

  Renklendiriciler, Katkı maddeler, Araçları, Taşıyıcı maddelerdir.

Mürekkebi 4 sınıfa ayırırsak;

   Sulu, Likitli, Tutkallı, Tozlu

    Günümüzde en çok kullanılan mürekkep türü baskı mürekkebi ya da matbaa mürekkebidir. Kitap, gazeteler, dergiler, paketler, kutular, paralar, pullar afiş ve broşürler üzerinde bulunan yazı ve resimlerin hemen hepsi bu mürekkepler ile hazırlanmıştır.

     Bu tür baskı işlemlerinde,  mürekkebin kuruma hızı çok önemlidir. Basım makinelerinde kullanılan mürekkep kâğıt üzerine geçtikten sonra havadaki oksijeni soğurarak kurur.

    Yazıcılarınızda kullandığınız mürekkebin kalitesi oldukça önemlidir. İster değişim amaçlı bir mürekkep kartuşu, ister yepyeni bir yazıcı alıyor olun tek bir mürekkep kartuşuyla yazdırabileceğiniz sayfa sayısı, yani "mürekkep verimliliği" önemli bir husustur.

 

Loading...