Kartuş ve Tonerin Farkı Nedir?

Yazan admin 06/09/2017 0 Yorumlar

Bir ofisiniz varsa veya ofiste çalışıyorsanız, mutlaka Kartuş ve Tonerin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Toner veya Kartuş’un iyisi nasıl olur, kullanım kalitesi nedir gibi bir çok detaylar hakkında bilginizin olması gerekiyor. Aksi takdirde, beklenmedik zamanlarda beklenmedik sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Kartuş kelimesi Fransızcadan Türkçemize geçmiş bir kelimedir. Öte yandan Kartuş kelimesi, yalnızca yazıcılarda veya fotokopi makinelerinde değil farklı alanlarda da kullanmaktadır. Mesela,  tüfeklerde mermilerinin takılmasını sağlayan kısma da kartuş deniliyor. Dolma kalemlerin mürekkep kısmına da kartuş denildiğini hatırlamakta yarar var.

 

Ancak, günümüzde ofislerde  kullanılan fotokopi makinaları ve yazıcılar için farklı kartuşlar kullanılıyor. Örneğin, ilki mürekkep kartuşu olarak adlandırılırken diğeri ise lazer yazıcılarda bulunmakta ve içerisinde toner tozu bulunuyor. Söz konusu bu toz, belge üzerine yazabilmek için kullanılan bir toner kartuş türü.

 

Kartuşlar Mürekkebi Isıtarak Püskürtüyor; Tonerler İse Toz Halinde!

 

Bahsi  geçen ürünlerin her ikisi de aynı görevi yapıyor olsa da, aralarında önemli bir fark bulunuyor. Mürekkep kartuşu kullanan cihazlar bütünüyle, renkli olarak baskı yapabiliyor. Oysa, bazıları da toner kullanarak, yazıcılardan siyah beyaz çıktı alınıyor. Lazer teknolojili toner kullanan yazıcılar genellikle, A4 olarak kağıtlara baskı yapmak için tasarlanmış olsa da A3 kağıt ebatlarına da baskı yapabilme özelliğine sahip.

 

Lazer Yazıcılarda Büyük Kağıda Baskı Avantajı Önemli!

 

Öte yandan Lazer yazıcılarda, büyük kağıda baskı yapabilen modeller öncelikli olarak tercih edilmekte. Bunun nedeni cihaz çalışırken, drum denilmekte olan görüntü tamburu üstünde beliren görüntünün kağıda vurulması nedeni ile kağıtlar büyüdükçe toner kartuşunun da büyüyor olmasıdır. Mürekkep püskürten yazıcılarda ise, kartuş kağıt üstünde hareket eder. Baskı yapıldığı sırada ise, yazıcı büyütülmesi sureti ile A0 plotter belge üzerine baskı yapmak çok kolay bir işlem.

 

Toner ve Kartuş Materyalleri Bittiğinde Tekrardan Doldurulabiliyor!

 

Bu nedenle belgelere baskı yapmakta olan plotter cihazlarında, mürekkep kartuşları kullanılıyor. Her iki Kartuş’un içinde olan ve ürünün içinde yazdırmayı sağlayan materyaller bittiğinde, içlerine aynı malzemeden tekrar koyularak tekrar kullanılabiliyor. Yazıcı ürünlere toz takviyesine ise, toner dolumu denilmekte. Aynı şekilde eğer ürünlere mürekkep takviye yapılıyorsa, bu kez de yapılan işleme kartuş dolumu denilmekte. 

Loading...