x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim
Kartuş ve Toner Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Kartuş ve Toner Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

14.06.2021

Bildiğimiz üzere son zamanlarda büyük teknolojik gelişmeler olmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yazıcı ve fotokopi makinalarının malzemeleri ve işlevsellikleri ve kullanılan malzemeleri de her geçen gün değişmektedir. Yazıcı ve fotokopi makinaları söz konusu olduğunda toner ve kartuş terimlerini sıkça duyarız. Peki, toner ve kartuş nedir? Toner ve kartuş arasında fark var mıdır? İşte sizlere bunlar hakkında detaylar vermek için buradayız…

Toner Nedir?


İlk olarak tonerin sözlükte ne anlama geldiğinden bahsetmek istiyorum. Kâğıt üzerinden yazı ve görüntü almak için kullanılan toza toner denir. Toner ilk olarak kullanılmaya başlandığında bu tozlar karbon tozuydu. İlerleyen yıllarda teknolojinin gelişmesi ve kaliteye önem verilmesiyle birlikte bu tozların içine polymer karıştırıldı. Tonerin çalışma şekline baktığımız zaman yazıcıların içerisinde fırın tabir edilen mekanizmalar vardır. Toner partikülleri bu fırınlarda ısıtılarak kâğıt üzerine yapıştırılır. Isıtılma dereceleri yaklaşık olarak 180-200 derece arasındadır. Toner tozlarında taneciklerin boyutu 8 ile 10 mikrometre arasında değişmektedir. Standart bir toner kullanıldığında yaklaşık olarak 2000 sayfa baskı elde etmek mümkündür.

Bunu belirtmeden geçmek istemiyorum toner tozunun doldurulması esnasında dikkatli olunması gerekir. Toner tozunun göze, kıyafete veya vücuda temas etmesi durumunda soğuk suyla iyice yıkanmalıdır. Sıcak veya ılık su kullanılmamalı. Çünkü sıcak veya ılık su tonerin erimesine sebep olur ve çıkarılması daha da zorlaşır. Aynı zamanda sağlık açısından da bu söylediklerime uymanızı tavsiye ederim. Şişe yardımıyla yazıcıların içine dökülen tonerler teknolojinin ilerlemesiyle yerini modern toner kartuşlarına bırakmıştır. Peki kartuş nedir? Toner ile kartuş arasındaki farklar nelerdir?

Kartuş Nedir?


Dilimize Fransızcadan geçen kartuş kelimesi eski tip tüfeklerde kullanılan bir parçaya verilen isim olmasının yanı sıra dolmakalemlerde de kullanılan bir terimdir. Ancak yazıcılar da kullanılan kartuşlar baskı amaçlı kullanılır. Kartuşlar; mürekkep kartuşu ve toner kartuşu olarak ikiye ayrılır. Mürekkep kartuşlarının içerisinde likit mürekkep bulunur ve yazıcılar bu mürekkep sayesinde kağıt üzerine baskıyı gerçekleştirir. Lazer yazıcılardaki toner kartuşlar ise toner tozları ve yazıcı içerisindeki bazı parçalar yardımıyla baskı işlemini gerçekleştirir.

Toner ve Kartuş Arasındaki Fark

Toner ve kartuş arasındaki fark dediğimiz zaman; toner, mürekkebi toz halinde baskıya hazırlar, kartuş ise mürekkebi ısıtarak püskürtme yöntemiyle yazıcıdan aldığı sinyallere göre baskıyı gerçekleştirir. Toner kullanan yazıcılar hem renkli baskı hem de siyah beyaz baskı yapabilme özelliğine sahiptir. Mürekkep kartuşlu yazıcılar ise renkli baskı yapar.

Büyük ölçülerdeki kâğıtlara baskı mürekkep püskürtmeli yazıcılarla mümkündür. Kartuş, kâğıt üzerinde enine doğru baskı yaptığı için baskı işlemi daha kolaydır. Lazer toner yazıcılarda ise kâğıt büyüdükçe toner kartuşunun da büyümesi gerekir ve bu durum da maliyeti arttırır. Bu sebeple büyük kâğıda baskı işlemlerinde mürekkep püskürtmeli yazıcılar tercih edilir. 

Hem tonerin hem de kartuşun içerisindeki malzemenin bitmesi durumunda yeniden dolum yapıldığında tekrar kullanılması mümkündür. Toner dolum işleminde yazıcılara toz, kartuş dolumunda ise mürekkep eklenir. Her iki üründe de orijinallerine yakın muadil ürünler bulunmaktadır. 

Toner ve kartuşların tekrar dolum yapılmalarını engellemek amacıyla bazı üretici firmalar çip adı verilen elektronik devreler kullanmaktadır. Çip, yazıcının baskı adedini belirler ve bu baskı adedi aşıldığında yazıcı çalışmaz. Bu nedenle kullanıcıların bu duruma dikkat etmeleri gerekir.

Blog Son Eklenenler
Brother Yazıcının Drum Ünite, tamburu ve toneri nasıl sıfırlanır?
Brother Yazıcınızın, Tamburu, Drum Ünitesi ve Toneri nasıl sıfırlanır? Brother yazıcınız var ve toneri bittiğinde, değiştirdiğiniz halde yazıcınız tonerin bittiğini göstermeye devam ediyor.  Problem Değil kısaca bu durumun nasıl düzelteceğinizi anlatıyoruz. Bazen Brother Marka yazıcıların mekanik olarak bu tip hatalar verebilir ve toner ve drum ünitesini değiştirdiğiniz halde Toneri Değiştir, Toner Az Hatası göstermeye devam eder. Eğer bu problemle karşılaştıysanız, söz konusu tonerin Orijinal brother toner veya Muadil brother toner uyumlu olması ile alakalı bir problem yoktur, bu arıza belli belirsiz oluşur. Her iki durumda da, çözüm basittir. Yazımızın devamında bu basit adımlarla hızlıca çözüme ulaşın. Brother yazıcınızın tonerini sıfırlama talimatları;
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.