Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Nedir?

Yazan admins 25/10/2017 1 Yorumlar

Piyasada "All in One" adıyla anılan yazıcılar aslında çok fonksiyonlu lazer yazıcılardır. Bu tip yazıcılar; yazdırma işleminin yanı sıra tarayıcı, fotokopi ve fax işlemlerini de yerine getirmektedir. Günümüzde çok fonksiyonlu lazer yazıcıların bazılarında sadece fax özelliği bulunurken bazılarında sadece fotokopi veya tarayıcı özelliği bulunmaktadır. 

 

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcılar, içerisinde kurutulmuş mürekkep tozu bulunan toner sayesinde yazdırma işlemini gerçekleştirir. Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı modellerinde, hem siyah-beyaz hem de renkli baskı özelliği mevcuttur. Ancak renkli baskı özelliği yazıcıların maliyetini arttırmaktadır. Renkli baskılar Siyah-Sarı-Macenta-Mavi renkte yapılabilmektedir. Dolayısıyla her renk için ayrı toner kullanılacak ve bu da maliyeti arttıracaktır.
 

 

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcılar, fax ve fotokopi işlemlerini bilgisayardan bağımsız olarak yerini getirir. Fax ve Fotokopi işlemleri bilgisayarlar açık olmasa dahi aktif olarak çalışır ancak tarayıcı ve fotokopi işlemleri için bilgisayarın açık olması gerekir. Network özelliğine sahip olan bu yazıcılarda ev, ofis ve işyerlerindeki tüm bilgisayarlardan yazdırma ve taratma işlemini uygulamak mümkündür.

 

Genellikle kurumsal işletmelerde kullanılan Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcıları, bireysel kullanıcılar da kullanmaktadır. Canon, Samsung, HP, Xerox, Broter ve OKI, Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcılar arasında en çok kullanılan markalardır. 

1 Yorumlar

İbrahim:
07/03/2018, 11:44:55 PM
Cevap Ver

Selamlar, Konuyu daha detaylıca ele almak gerektiğini düşünmekteyim

Yorum Yaz

Loading...